18

Thursday

15:30 – 16:00    Doors open and accreditations
16:00     Parallel Sectors Presentation
16:15 – 17:00    Videogames, Illustration & Music

LOS RIOS DE ALICE

Ane Pikaza . Juanma Latorre (Vetusta Morla) . Arturo Monedero (Delirium studio)

17:10 – 18:10    Comics & Animation Films

PSICONAUTAS

Alberto Vázquez . Ivan Miñambres (Uniko) . Pedro Rivero . Fernando Tarancón (Astiberri)

18:20 – 19:00     Illustration & Music

ANTIGUA Y BARBUDA

Jon Juárez . Txema Rey . Angel Stanich

19:20 – 20:00     Illustrated magazines

Fermín Abella (Yorokobu) . Eva Villazala y Antonella Sonza (Lamono Magazine) . Ana Gea y Víctor Palau (Gràffica)

20:10 – 21:00     Graphic design & Music

UN HOMBRE RUBIO

Christina Rosenvinge, Eider Corral, Susana Blasco, Anna Romeu (El Segell del Primavera)

21:00 – 21:30     Music by

Ángel Stanich

22:00     Doors close

19

Friday

9:00     Accreditation and Welcome Breakfast
10:00     EUSKAL IRUDIGILEAK presentation and
“Irudika 19 Contests”

MEDIA VACA (editorial) y SERGIO LARA (animación)

11:30 – 13:30     Workshops
13:30 – 16:00     Lunch
16:00 – 18:00     Workshops
18:00 – 18:30     Coffee Break
18:30 – 20:30     Mexico Conference

Rubén Padilla (Fil GuadalajaraA) . Peggy Espinosa(Petra Ediciones) . Leire Urbeltz . Gabriel Pacheco

20:45 – 22:30     Refreshments and Networking
23:00    Ate-itxiera

20

Saturday

9:00 – 11:00     Workshop closing session and exhibition of works
11:00 – 11:30    Coffee Break
11:30 – 13:00     Italy Conference

Anna Castagnoli . Elena Pasoli (Bologna Children’s Book Fair) . Arianna Squilloni (A Buen Paso) . Iban Barrenetxea

13:30 – 16:00     Lunch
16:00 – 18:00     Workshops and professional one-to-one sessions
18:00 – 18:30     Workshop closing session and exhibition of works
18:30 – 19:00     Coffee Break
19:00 – 21:00     German Conference

Katrin Stangl . Pello Elzaburu (Pamiela) . Monika Bilstein (Peter Hammer Verlag) . Marifé Boix (Frankfurt Buchmesse)

21:00     Refreshments and networking
22:00     Refreshments and networking

Sergio Lara & MEDIA VACA

22:30     Closing Ceremony Music by

COQO DJ (Italia)

24:00     Doors close